Ο Προμηθέας πανηγύρισε τη δωδέκατη νίκη του

Σάββατο, Μάρτιος 17, 2018 - 7:21μμ

Ο Προμηθέας ήθελε να πάρει τη δωδέκατη νίκη του και τα κατάφερε, καθώς επικράτησε με 88-71 επί των Τρικάλων στο "Δ. Τόφαλος", στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά παραμένει έτσι σε τροχιά τετράδας, συνεχίζοντας, παράλληλα, να ασκεί πίεση σε Λαύριο και ΑΕΚ, που ισοβαθμούν στην 3η θέση.

Τα Τρίκαλα μπήκαν πάντως πιο δυνατά στο παρκέ στο παιχνίδι και βρίσκοντας λύσεις τόσο στον αιφνιδιασμό, όσο και από μακρινή απόσταση προηγήθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος της α΄ περιόδου. Ο Προμηθέας είχε σε καλή ημέρα στην επίθεση τον  Σαλούστρο, ο οποίος τελείωσε το α΄ 10λεπτο με διψήφιο αριθμό πόντων. Οι γηπεδούχοι μπήκαν «ζεστοί» στην β΄ περίοδο και με κολλητούς πόντους του Γκίκα επέστρεψαν από το -8. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, αλλά ευτυχώς για τον Προμηθέα υπήρχε ο ασταμάτητος Σαλούστρος (17π. στο 14΄!) για να τους διατηρεί σε απόσταση αναπνοής. Μέχρι το τέλος του α΄ ημιχρόνου, οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ, με τον Έλις να τραυματίζεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο σε κόψιμο πάνω στον Τάλτον και να αποχωρεί κουτσαίνοντας προς τα αποδυτήρια!

Τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν τον τραυματισμό του Έλις και προηγήθηκαν με το ξεκίνημα της γ΄ περιόδου, με τον Αμερικανό να επιστρέφει στο 27΄ στο παρκέ και με το σκορ στο 53-53. Το παιχνίδι πήγαινε σε έναν περίεργο ρυθμό που δεν βόλευε καθόλου τον Προμηθέα, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να έχει φορτωθεί και με πολλά φάουλ (4 ο Λίποβι και από 3 οι Τουτζιαράκης, Γκίκας και Χολ, ενώ δέχτηκε και μια τεχνική ποινή ο πάγκος της πατρινής ομάδας στα τελευταία 58΄΄).

Ο Προμηθέας ήλεγξε προς στιγμήν τον ρυθμό με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, παίρνοντας το προβάδισμα, όμως τα Τρίκαλα αντέδρασαν αμέσως και ξαναπροσπέρασαν στο σκορ (67-68 στο 34΄). Σε εκείνο το σημείο, όμως, ήρθε το καθαρό μυαλό και η συγκέντρωση του Προμηθέα: Ο Γκίκας με 2 βολές έκανε το 73-68 και ο Σαλούστρος με άλλες 3 διαμόρφωσε το 76-68 στο 3.54΄ πριν το τέλος. Ο Λούντζης μετά από αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε μείωσε με βολές σε 76-70 στα 3.34΄, με τον Έλις να σταματάει στην συνέχεια κρίσιμη επίθεση του Μόρις.

Η τρίποντη «βόμβα» του Σαλούστρου στα 2.48΄ (79-70) και το παλικαρίσιο καλάθι του Γκίκα στα 2.20΄ (81-70) σφράγισαν τη μεγάλη νίκη του Προμηθέα, με τον Μάκη Γιατρά να ρίχνει στο παρκέ στο τελευταίο 1,5΄ τους νεαρούς Σκούφη, Καραϊσκο (πέτυχε και 2 βολές), Γκάτζιο και Μαντζούκα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 45-44 (ημιχ.), 61-60, 88-71.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Χολ 9, Δημάκος 3 (1), Σαλούστρος 29 (3), Γερομιχαλός, Τουτζιαράκης 2, Έλις 10, Λίποβι 16 (2), Γκίκας 15 (1), Σκούφης 2, Μαντζούκας, Γκάτζιος, Καραϊσκος 2.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φώτης Τακιανός): Λούντζης 19 (5), Τάλτον 5, Ρίτσαρντσον 8 (2), Μόρις 19 (2), Φιλντς 1 (βασική 5άδα), Σκουλούδης 4, Τέιμς 13, Καλογιαννίδης 2, Καραγιώργος, Γιανναράς.