"Έπεσε" στην πέμπτη θέση ο Προμηθέας

Σάββατο, Μάρτιος 24, 2018 - 8:40μμ
eurokinissi.gr

Ο Προμηθέας έχασε στις λεπτομέρειες από τον Άρη με 68-64 και έπεσε στην 5η θέση (1 βαθμό πίσω από ΑΕΚ και Λαύριο, που ισοβαθμούν στην 3η θέση), με την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Οι Πατρινοί δεν κατάφεραν να φύγουν με τους βαθμούς της νίκης από τη Θεσσαλονίκη.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από το ξεκίνημα του με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, χωρίς καμία, όμως, να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Ο Προμηθέας ξεκίνησε με 2 εύστοχα τρίποντα κι έβαλε, στην συνέχεια, την μπάλα στην ρακέτα, παίρνοντας 14 πόντους από τους 2 ψηλούς του (9 ο Τουτζιαράκης και 5 ο Γερομιχαλός), αλλά ο Άρης έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 3 (22-19, την μεγαλύτερη διαφορά στην 1η περίοδο!).

pro1718bl2023

Η μάχη συνεχίστηκε και στο 2ο δεκάλεπτο με τον Προμηθέα να προηγείται 2 φορές με 5 πόντους (25-29 στο 12΄30΄΄ και 29-34 στο 15΄), αλλά τον Άρη να επιστρέφει και τις 2 φορές και να προηγείται με 35-34 στο τελευταίο λεπτό. Η τελευταία λέξη, όμως, στο 1ο ημίχρονο ανήκε στον Προμηθέα, που προηγήθηκε με τρίποντο του Φαγιέ στο 19΄ και πήγε στην ανάπαυλα προηγούμενος με 5 (35-40) μετά από εκπληκτικό τρίποντο του Γκίκα από το κέντρο στην εκπνοή.

pro1718bl2026

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε στην επανάληψη, με τις 2 ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες και να συμβαδίζουν στο σκορ, με τον Άρη να περιορίζει τον Προμηθέα στους 11 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο και σκοράρει 2 τρίποντα στο τελευταίο λεπτό για να μπει στην τελευταία περίοδο προηγούμενος με 2 (53-51).

pro1718bl2027

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο, τον Άρη να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα και την πατρινή ομάδα να παραμένει κοντά στο σκορ (60-59 στο 37΄). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης αποδείχθηκε ψυχραιμότερη στο φινάλε (65-69 στο 38΄30΄΄, 67-62 στο 39΄34΄΄) και με τον Γιάννη Αθηναίου να σημειώνει τους 9 από τους 10 τελευταίους πόντους της ομάδας του.έφτασε στην νίκη με το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 35-40 (ημιχ.), 53-51, 68-64.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 7, Μποχωρίδης 7 (1τρ., 6ρ., 5ασ.), Φλιώνης 6 (2), Τσαϊρέλης 11 (1), Μούρτος 4, Χρηστίδης, Αθηναίου 16 (2 τρ., 5ρ., 6ασ., 5λ.), Ντουβιέ 5 (6ρ.), Μπελ 12 (3).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 3 (7ρ.), Τουτζιαράκης 15, Γκίκας 15 (3τρ., 6ασ., 6λ.), Γερομιχαλός 5 (1), Φαγιέ 8 (2), Δημάκος 5 (1), Σαλούστρος 6 (1τρ., 8ρ.), Χολ 7 (1), Έλις.