Μέγας Προμηθέας «πάτησε» τη Χολόν και έμεινε σε τροχιά οκτάδας!

Τετάρτη, Φεβρουάριος 7, 2024 - 12:27μμ
Θρίαμβος

Σε τροχιά οκτάδας του Basketball Champions League ο Προμηθέας μέσω... Ουγγαρίας!

Με τον Άντονι Κάουαν να βάζει τις βάσεις και τον Χάντερ Χέιλ την... υπογραφή στο τέλος, οι Πατρινοί νίκησαν 74-65 τη Χάποελ Χολόν, στο ουδέτερο Σομπατέλι, ανεβαίνοντας στο 2-1 στο 12ο όμιλο του BCL!

Το ματς

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τη Χολόν να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα και να πηγαίνει στο +5 (13-8) και τον Προμηθέα να ισοφαρίζει με τον Κάουαν (13-13), στο 8'. Στο τελευταίο δίλεπτο οι Πατρινοί δεν είχαν ανάλογη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την τρίτη περίοδο με σερί 4-0 (17-13).

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά δεύτερο δεκάλεπτο, με πολλά άστοχα σουτ εκατέρωθεν, η Χολόν διατηρούσε το προβάδισμα και την απόστασή της (27-21), μέχρι το 16'. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Προμηθέας κρατήθηκε από την άμυνα, αλλά και χάρη στα επιθετικά του ριμπάουντ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο καλάθι (27-25).

Με σερί 5-0 μπήκαν οι Πατρινοί στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας το προβάδισμα (27-30), το οποίο διατήρησαν (31-34), μέχρι το 25'. Εκεί, οι Ισραηλινοί έκαναν ένα σερί 5-0 για το δικό τους προσπέρασμα (36-34). Ωστόσο, η αντίδραση του Προμηθέα ήταν άμεση, όπου με πρωταγωνιστές τους Κάουαν και Ετσενίκε πέρασε ξανά μπροστά, ενώ με τρίποντο του Χέιλ έφτασε στο +8 (42-50), στο 29'. Όμως, στην τελευταία επίθεση ο Βανβάιν διαμόρφωσε το 45-50 της τρίτης περιόδου.

Με πρωταγωνιστές τους Κάουαν και Χέιλ, ο Προμηθέας μπήκε «φουριόζος» στο τέταρτο δεκάλεπτο και ξέφυγε στο +13 (45-58), στο 33'. Στη συνέχεια, η Χολόν απάντησε και με επιμέρους σκορ 12-3, μείωσε (57-61), στο 35'. Οι Χέιλ και Ετσενίκε έδωσαν «ανάσα» στους Πατρινούς για το +9 (57-66), αλλά οι Ισραηλινοί επέστρεψαν ξανά, μειώνοντας στο τρίποντο (63-66), στο 38'. Ωστόσο, ακολούθησαν τεράστια και εξαιρετικά δύσκολα καλάθια από τον Χέιλ για το +8 (63-71), στα 51,7'' πριν τη λήξη. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν την επόμενη άμυνα, με το τρίποντο του Τζόουνς να «υπογράφει» τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 65-74.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 27-25, 45-50, 65-74