Ο Προμηθέας ασταμάτητος στην Ευρώπη, νίκησε 80-79 την ΑΕΚ (φωτό & βίντεο)

Τετάρτη, Ιανουάριος 24, 2024 - 12:06πμ
Με το δεξί στη φάση των 16

Χάντερ Χέιλ με 21 πόντους και κρίσιμα καλάθια στην τελική ευθεία του ματς, αλλά και Άντονι Κάουαν με 20 πόντους οδήγησαν τον Προμηθέα σε μία πολύ σημαντική νίκη με 80-79 κόντρα στην ΑΕΚ Betsson στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Μεγάλη μάχη έγινε στο Δημήτρης Τόφαλος της Πάτρας το βράδυ της Τρίτης (23/1). Ο Προμηθέας ήταν αυτός που χαμογέλασε στο φινάλε, επικρατώντας της ΑΕΚ Betsson με το οριακό 80-79 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των 16 του Basketball Champions League.

Ο Χάντερ Χέιλ ήταν κομβικός, όχι μόνο γιατί είχε 21 πόντους (5/7 τρίποντα), αλλά γιατί έβαλε ένα σπουδαίο τρίποντο για το 78-75 στα 76" πριν το τέλος, αλλά και μία βολή στα 12.3" πριν από το φινάλε της αναμέτρησης γαι το 79-75. Εξαιρετικός και ο Άντονι Κάουαν, ο οποίος σημείωσε τους 10 από τους 20 πόντους στην τρίτη περίοδο, πυροδοτώντας την ανατροπή για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Ο Προμηθέας είχε καλύτερες συνεργασίες, εξού και οι 7 ασίστ, ενώ πήρε ζυγισμένα σουτ από την περιφέρεια (3/3 τρίποντα). Η ΑΕΚ Betsson ήταν όμως καλύτερη στο παιχνίδι κοντά στη ρακέτα (6/11 δίποντα και 10 ριμπάουντ), γεγονός που της επέτρεψε να κλείσει το δεκάλεπτο στο -2 (20-18, 10').

Η ομάδα του Ζουάν Πλάθα έτρεξε ένα σερί 12-0 στη δεύτερη περίοδο για να διαμορφώσει το σε βάρος της 27-24 (14') σε 27-36 (17'35") υπέρ της. Λίγο αργότερα βρέθηκε να έχει και διψήφιο προβάδισμα (28-38, 18'30"), όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με δύο τρίποντα των Κάμερον Ρέινολντς και Χάντερ Χέιλ, για να πλησιάσουν σε απόσταση 5 πόντων (35-40, 20').

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +9 (37-46) στο 21'50" μετά από ένα τρίποντο του Τζόρνταν ΜακΡέι, όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου προσπέρασε με 52-51 στο 25'12", χάρη στο ξέσπασμα του Άντονι Κάουαν, ο οποίος έβαλε 8 μαζεμένους πόντους. Η επίθεση του Προμηθέα είχε πλέον αρχίσει να "ρολάρει", με τα 6/11 τρίποντα της τρίτης περιόδου να διαμορφώνουν το 62-58 στο 30'.

Η Ένωση έφερε ξανά το ματς στα ίσια στο 35' (68-68) και τα τελευταία λεπτά στην Πάτρα έγιναν δραματικά. Ακολούθησε μία βολή του Άντονι Κάουαν κι ένα τρίποντο του Όστιν Χόλινς (69-71), πριν το Κρις Κόφι γράψει το 71-71 με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα. Ο Μπράντον Νάιτ έβαλε ένα λέι-απ, όμως ο Κάμερον Ρέινολντς ευστόχησε σε τρίποντο για το 74-73 στα 2'21" πριν το τέλος. Ο Όμηρος Νετζήπογλου έβαλε ένα σετ βολών (74-75), ενώ ο Κάουαν είχε 1/2 από τη γραμμή για τη νέα ισοπαλία (75-75).

Ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος του Νετζήπογλου, βρίσκοντας ένα πολύ μεγάλο τρίποντο από τον Χάντερ Χέιλ στα 76" πριν το φινάλε για το 78-75. Ο ίδιος κέρδισε φάουλ με 12.3" στο χρονόμετρο και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 79-75. Ο Μπράντον Νάιτ βρέθηκε με τη σειρά του στη γραμμή της φιλανθρωπίας για να μειώσει η ΑΕΚ σε 79-77 με 5.9" να απομένουν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Μπαλντίνι, Γκεντβίλας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-18, 35-40, 62-58, 80-79

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 11/28 δίποντα, 14/28 τρίποντα, 16/25 βολές, 28 ριμπάουντ (18 αμυντικά - 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 29 φάουλ, 18 λάθη , 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ Betsson: 18/35 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 22/30 βολές, 40 ριμπάουντ ( 23 αμυντικά - 17 επιθετικά), 15 ασίστ, 26 φάουλ, 20 λάθη , 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική της φάσης των 16 ο Προμηθέας θα πάει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει τη Μούρθια (30/1, 21:30), ενώ η ΑΕΚ Betsson θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Χάποελ Χολόν (30/1, 19:30).